Morsko-urokliwe miejsce na Jurze
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Kontakt
Historia Morska
O Jurze
Archeologia
Legendy
Gmina
Powiat
Województwo
Parafia
OSP Morsko
Komunikacja
GOPR
Mapa- Zumi
Mapa - Geoportal
Mapa Morska
Skałki- Mapa
Skały Morskie-mapa
Gminy i miasta - linki
Myszków
Zawiercie
Kroczyce
Żarki
Lelów
Kromołów
Mrzygłód
Częstochowa
Janów
Ogrodzieniec
Pilica
Niegowa
Mstów
Siewierz
Kraków
Wieluń
GOPR
GOPR
ciekawe strony
www.it-jura.pl-- forumjurajskie.pl-- www.jurapolska.com--
Zamki- Linki
Zamki i Warownie Polski
Zamki Polski
Zamki w Polsce
Zamki Jurajskiei
Pieskowa Skała
Ogrodzieniec
Olsztyn
Bobolice
Zamki znane i nieznane
Zamki Jurajskie
Zamki Twierdze w Polsce
Zamki
Kościół - Linki
Archidiecezja Częstochowska
Archidiecezja Katowicka
Diecezja Kielecka
Jasna Góra
Leśniów
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Tyniec
Klasztor Dominikanów Gidle
inne - linki
Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich
Śląska Biblioteka Cyfrowa
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi
MUZEUM ARCHEOLOGICZNE W KRAKOWIE
portal rekreacji historycznej
Na szlaku
Przez Jurę przechodzi wiele szlaków turystycznych. Główną osią jest Szlak Orlich Gniazd, wiodący przez największe wzniesienia wyżyny od Krakowa. przez Ojców,Smoleń,Morsko, Olsztyn, do Częstochowy. Pierwsze trasy wyznaczono już w 1927 r., a od 1948 r.czynny jest cały szlak. Jego przedłużenie to Szlak Jury Wieluńskiej, prowadzący aż do Wielunia.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: teem
Archeologia

Obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej obfituje w liczne ślady pobytu człowieka i jest oprócz śląska kolebką najstarszego osadnictwa pradziejowego w Polsce. Pierwotnego człowieka przyciągały tutaj niewątpliwie liczne jaskinie – naturalne miejsca zamieszkania lub schronienia, obfitość łatwo dostępnych surowców krzemiennych, bliskość źródeł wody. W okolicy Morska znajduje się wiele takich miejsc, gdzie wykopaliska archeologiczne potwierdzają obecność człowieka pierwotnego.

 

Okiennik Wielki

 

Około 2 km na południowy wschód od Morska znajduje się Okiennik Wielki zwany też Dużym, To leżąca w granicach wsi Piaseczno skała o imponujących rozmiarach i kształcie. W górnej części głównego masywu tej skały znajduje się okno o rozmiarach 6 – 7 m długości. 4-5 m średnicy, a tuż pod nim grota Podczas prowadzonych pod skałą prac archeologicznych znaleziono narzędzia krzemienne ze środkowego paleolitu (ok. 60-100 tys. lat temu), jedne z najstarszych śladów człowieka na Jurze. Legendy łączą skałę ze zbójcami, którzy mieli mieszkać i przechowywać łupy w grocie usytuowanej poniżej okna. Skała jest tajemnicza bo rzeczywiście blisko otworu widać ślady wgłębień po belkach, a w grocie pewien 19 wieczny poszukiwacz przygód odnalazł sztabę złota.

 

Dziadowa Skała

 

Około jednego kilometra na północny wschód od Morska, pośród bukowego lasu znajduje się skała zwana Dziadową Skalą. Wnętrze skały kryje niewielką jaskinie ,która dla grotołazów i speleologów nie stanowi atrakcji, za to dla paleontologów, paleobotaników i archeologów była wdzięcznym obiektem ich badań. To tutaj znaleziono fragment, żebra niedźwiedzia jaskiniowego , zdobiony szesnastoma poprzecznymi nacięciami, których profil zbliżony jest do litery V . Znalezisko pochodzi z okresu mustierskiego-między 50 a 38 tysięcy lat p.n.e. i jest najstarszym przykładem samodzielnej twórczości człowieka tzw. sztuki pierwotnej na ziemiach polskich. W jaskini w Dziadowej Skale archeolodzy wielokrotnie, w wielu warstwach natrafiali na ślady pobytu ludzi. W komorze głównej jaskini odkopano w niewielkiej niszy rodzaj kamiennej „skrzynki’’ ,co było kolejnym ważnym znaleziskiem. „Skrzynka” zbudowana była z jednego płasko położonego ułamka i czterech pionowo ustawionych, tworzących kwadrat płyt wapiennych. W „skrzynce” tej znajdowała się żuchwa konia. Całość przykryta była wapienną płytą. Ponad to przed jaskinią znaleziono 20 zębów takiego konia. Mamy tutaj do czynienia zapewne z przykładem religijnej adoracji tego zwierza ,a cała jaskinia stanowi jak gdyby sanktuarium kultowe. Jaskinia w Dziadowej Skale przez całe wieki służyła za schronienie, a określenie „dziadowa” wzięła się stąd że jeszcze kilkadziesiąt lat temu zamieszkiwali ją ludzie biedni wędrujący od wsi do wsi , zwani potocznie dziadami.

 

Skały Rzędkowickie

 

Na północ od Morska w odległości 2 km. Znajdują się skały Rzędkowickie. Ta imponujących rozmiarów grupa skalna to idealne miejsce dla wspinaczy. Tu również jedna ze skał posiada okno i jest ono największe na Jurze. W obrębie jaskini pod oknem znaleziono brązowe grociki scytyjskie z VI-V w. p.n.e. a także ich naśladownictwa z rogu, używane również przez wojowników scytyjskich, są to jedne z nielicznych w Polsce znalezisk scytyjskich. Odnaleziono ślady świadczące o istnieniu w Skałach Rzędkowskich tzw. „pasieki” czyli jednego z pierwszych na ziemiach polski prymitywnych grodzisk. Inne ślady wskazują na istnienie w pobliżu okiennika średniowiecznej obronnej siedziby ludzkiej. Inne znaleziska scytyjskie na Jurze odkryto również w jaskiniach w Piasecznie (grociki). W pobliżu Ruskiej skały na górze Apteka znajdują się stanowiska owocne w zabytki z epoki paleolitu. Do stanowisk mezolitycznych (ok. 10 tys. do 4,5 tys. Lat p.n.e. – środkowa epoka kamienia) można zaliczyć wykopaliska w Blanowicach i Żarkach świadczące o istnieniu tam większych osad i pracowni. krzemieniarskich.

.
Image and video hosting by TinyPic
Skały Morskie
Mapa Morska
Zobacz Mapy Morska
Foto - Skały
Popielarka
Zamek Morsko
Dziadowa Skała
Ogrodzieniec
czas
Stare Fotografie
Stare fotografie
Baza teleadresowa
Myszków
Zawiercie
ciekawostka
W epoce lodowcowej na terenie Jury żyły jaskiniowe niedźwiedzie, lwy i hieny, mamuty, tury, renifery, łosie, żubry oraz olbrzymie jelenie. Liczne ich ślady znaleziono w wielu grotach. Były to między innymi kły niedźwiedzia jaskiniowego oraz kości lwa jaskiniowego i jego zdobyczy-turów, jeleni i dzikich koni
?
Okiennikami na Jurze nazywamy takie skały wapienne, w których procesy kresowe utworzyły znacznych rozmiarów poziome otwory. W pobliżu Morska znajdują się trzy takie skały które w części górnej posiadają „ okna” –Są to: Okiennik Duży niedaleko Piaseczna, Okiennik Mały w Morsku, i Okiennik Rzędkowicki w Rzędkowicach. Otóż :jeżeli poprowadzimy linię prostą przez Ok.Duży i Ok.Rzędkowicki to Ok. Morski będący między tamtymi ,znajdzie się dokładnie na tej prostej . Na razie powstrzymam się od komentarza tego mojego odkrycia, ale , może ktoś ma odnośnie tego odkrycia jakąś teorie...
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Katalogi
katalog stron
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl